* Úvodní stránka
*
O nás|Fotoarchív|Audio a Video|Termíny vystoupení|Repertoár|Napsali o nás|Pro pořadatele|Kontakty|Sponzoři|RSS
*
*
Odběr aktualních informací Rančeři
koncerty, novinky, audio, video, ...
Váš e-mail:

Potvrďte číslem deset:
*
*

Jak to všechno začalo? Otevřít almanach ve formátu PDF

Rančeři


(Velatický zpravodaj 1/2008)

Po dlouhé době se ve Velaticích konal koncert country kapely Rančeři, která v současné době, kdy slaví 35. výročí svého založení, opět začala pravidelně scházet, zkoušet a začíná více vystupovat. Myslím, že by se proto hodilo alespoň stručně připomenout začátky a historii této v podstatě jediné úspěšné kapely pocházející z Velatic.

Rančeři foto 1

Vše začalo na jaře roku 1973, kdy spolu začali hrát zakladatelé kapely Petr "Pepek" Kosík (mandolína) a Jiří Krkoška (kytara). K těm se postupně přidávali další členové Jiří "Leon" Hlučka (basa), Oldřich "Olin" Urbánek (havajská kytara), Jaromír "Hamr" Hladký (foukací harmonika, buben) a Stanislav "Klaňa" Kolář (banjo). Později (srpen 1974), když Jiří Krkoška nemohl věnovat kapele tolik času, přišel nový člen Radek "Paduch" Poláček (kytara). V této době bylo členům v průměru 16 let. Kapela zkoušela u Krkošků, na Sklace, v Borečcích a všude, kde se dalo. Hrála kromě tehdejších hitů zejména kapely Greenhorns, která byla jejich velkým vzorem, a kterou neskrytě do značné míry kopírovali, také některé vlastní písně (z nich např. Petrův song, Jenom vám). Oficiálně kapelu založili 15. května 1973 pod názvem Colorado. Na Rančery se přejmenovali až na podzim 1973, kdy kapele Národní výbor přidělil dům č. 11 na návsi v místě, kde má dnes dům pan Král.

Rančeři foto 2

Tento domek, který nazvali Ranč, využívali jako svoji klubovnu, zkušebnu a scházela se zde velké skupina velatické mládeže. První veřejný koncert se uskutečnil v listopadu 1973 v plném KD Velatice při oslavě VŘSR, kde začínající kapela sklidila velký úspěch. Poté následovala další vystoupení ve Velaticích a okolních obcích a ke kapele se připojili Jan "Jenik" Grolich jako zvukař a Jiří "Izuk" Grolich jako "prokecátor". Rančeři koncertovali na různých akcích. Stalo se i, že přišlo pouze 15 diváků, ale účinkovali i na Dnech mládeže ve Zbýšově, na různých přehlídkách a soutěžích, dokonce např. na Plaveckém čtvrtku u Bratislavy před 600 diváky.

V této době o rančerech vyšlo i několik zpráv v tisku: "Objevem přehlídky byli Rančeři z Velatic... V okolí svého bydliště jsou Rančeři již dosti známí. Na Dnech Mládeže ve Zbýšově se skupina dobrých hudebníků, která se snaží produkovat čistý styl country, představila celkem třikrát... S velatickými Rančery by se mělo počítat i pro další okresní přehlídky." (Směr, po prvním vystoupení ve Zbýšově, 1974).

Konec éry Rančerů přišel v září 1975, kdy odešel Petr Kosík a pak i další členové kapely na vojnu. Rančeři se rozloučili posledním koncertem ve Velaticích. Po návratu z vojny se někteří členové opět dali dohromady a pod názvem Senzor vystupovali na zábavách s tehdejšími bigbítovými hity. Jako Rančeři se opět sešli až v 90. letech, kdy hráli na několika táborácích ve Velaticích a poté začali hrát pravidelně každý rok na hlídání máje. Mimo to v dnešní době občas hrají v hospodě U Pacáků v Jiříkovicích. V Jiříkovicích u Petra Kosíka také pravidelně zkoušejí a realizují další koncerty. Osobně Rančerům přeji, aby se jim tento jejich menší comeback vydařil a aby si ve svém nejlepším věku užili chvíle slávy, které jim zaslouženě patří.

Jan GrolichVážně i nevážně - RANČEŘI na úsvitu dějinPrvní zmínku o skupině Rančeři nacházíme v letopisech starých kronikářů již v údobí, kdy česká kotlina počala být osídlována prvními slovanskými kmeny.

Současní historikové se, i přes určitou rozdílnost názorů, shodují v jedné důležité skutečnosti. A sice v tom, že když Praotec Čech se svým kmenem stanul poprvé na hoře Řípu, Rančeři již zde stáli kolem ohně a hráli: "Jesse James chlapík byl …..". Jádrem rozporu je ale samotný důvod, proč Praotec Čech vůbec na Říp vystupoval? Co přimělo starce, aby se po strastiplné cestě ještě navíc drápal do takového vrchu? Zde je vysvětlení!

Spor Praotce Čecha s Rančery na Řípu (v místě dnešní rotundy Sv. Jiří)Praotec Čech vystoupil na Říp právě kvůli Rančerům! Stařešina se svým kmenem původně vůbec neměli v úmyslu se v této pustině usadit a Říp chtěli jen minout. Ale když v tichu hlubokých lesních hvozdů uslyšeli z kopce znít pětistrunné banjo, baskytaru a tříhlasý vokál podpořený navíc ještě výkonnou aparaturou - "Jesse James chlapík byl …..", neodolali a šli se přesvědčit, o jakéhože chlapíka se to jedná, když se zde již o něm pějí oslavné chorály.

Když se Praotec Čech od Rančerů dozvěděl, že Jesse James byl vlastně desperát, bandita, zloděj, tunelář a kdoví co ještě, nadšeně rozpřáhnul náruč a do kraje zvolal onu slavnou větu, dnes už notoricky známou ze všech čítanek: "Tak odtud se nehnu!"

Krátce žili na Řípu Rančeři s Čechy ve shodě. Ale po nějaké době (po prvním společném mejdanu) došlo k drobným rozporům, které pak následně vyvrcholily v otevřený konflikt. Rozjařený Praotec, důkladně posílený mlékem a strdím, začal Rančery nutit ke změně repertoáru - zejména nekriticky prosazoval vlastní české lidovky na úkor country a bluegrassu , na což Rančeři nemohli přistoupit a rozhodli se krajinu kolem Řípu opustit.

Během tohoto konfliktu byl historiky zaznamenám první prokazatelný a historicky doložený sponzoring v českých zemích - letopisci uvádějí, že těsně před odchodem dostali Rančeři od Čechů na bendžo.

Po tomto incidentu pak kroniky o Rančerech delší dobu mlčí. Jisté je, že Rančeři poté podnikli velké koncertní turné směrem na Moravu, kde se pak, opěvováni místním lidem, usadili v zaslíbené pustině "Pod Pleskáčem" (49°11´50,651´´N; 16°45´12,753´´E - Velatice u Brna). Byla to krajina oplývající nejen mlékem a medem, ale měli zde již také chleba, rohlíky, kvasnice, mýdlo s jelenem a další laskominy, neboť těsně před Rančery se zde usadil i proslulý kupec PinDrytsch. Rančeři pak, vlídně přijatí místními stařešiny (Žankem a Farykem), obsadili opuštěný Ranč č. 11 a započali zde svou novou cestu za nehynoucí slávou. Ale možná, že to bylo úplně jinak.

Hamr

1) Na dobovém obrázku můžeme spatřit Praotce Čecha jak diriguje Rančery při násilném nácviku chorálu "Čechy krásné, Čechy naše". Odpor Rančerů je zřetelný.
*
Najdete nás také na Facebooku:

Rančeři


*
*
*
Omko Digital | Rádio Čas | Set top boxy | Parabola | Antény | Báječná Lednice | DigiTV Shop | SportHD
*
Copyright © 2008-2019 Rančeři.com, Developed by Robert Zaborowski